SPOLU – nielen pre dorastencov

21.3. 2020 KCSC 761x

(Autor: Božena Halmová, 20.3.2020)

Priatelia, Kazateľ v 4. kapitole píše toto:

7 Obrátil som sa a videl som márnosť pod slnkom: 8 Osamelý človek, ktorý nemá nikoho, nemá ani syna, ani brata, no niet konca všetkej jeho námahe, ani jeho oko sa nenasýti bohatstvom. „Pre koho sa namáham a ukracujem sa o dobro?“ Aj to je márnosť, je to zlé zamestnanie. 9 Dvom je lepšie ako jednému, lebo majú dobrú odmenu za svoju námahu. 10 Ak padnú, jeden druhého zodvihne. Beda však samotnému, keď padne, a niet druhého, kto by ho zodvihol. 11 Aj dvom, keď ležia, je teplo, ale jeden sa ako zahreje? 12 Jednotlivca možno premôcť, dvaja sa však už postavia na odpor, ale trojitá šnúra sa tak rýchlo nepretrhne.

Každý z nás je iný, každý z nás má inú potrebu sociálneho kontaktu. Niekto nevydrží bez kamarátov ani deň, niekto je spokojný, keď je sám so sebou a má pokoj. Niekto má obdobia, keď je utiahnutý a potom vylezie na chvíľu zo svojej ulity.

No nikomu nie je dobre byť samému. Adam mal v raji Evu, Noach nebol na lodi sám, ani Mojžiš neviedol ľud osamotený a aj Ježiš sa obkolesil priateľmi.

V nedeľu sme pozerali doma zhromaždenie z Nitry. A mne prišlo ľúto, že nemôžeme byť tam (alebo skôr u nás doma v zbore v Senci). Predstava digitálnej online cirkvi mi prišla na jednej strane ako skvelé riešenie v súčasnej situácii, na druhej strane som cítila, že takto to predsa nemôže vyhovovať ani introvertom. Chýbali mi ľudia. Objatia. Krik detí (ale hej, ten mám aj doma). Vy ste mi chýbali.

Karanténa je niečo, čo je pre nás dnes veľmi potrebné. To tu teraz nejdem rozoberať, poslúchame autority a odporúčania odborníkov. Sme doma.

Ale! Nemusíme byť sami! Nebuďme sami! Buďme SPOLU. Ostaňme v kontakte. Máme telefóny, Viber, FB, IG…všetko možné. To čo vám starší hovorili, že máte obmedziť a telefóny odložiť, tak teraz je ten čas. Teraz je čas naplno využiť dáta. Zaujímajme sa jeden o druhého. Napíš správu, pošli veselú fotku. Ak máš možnosť, volaj. Alebo niekoho len prezvoň, možno ti zavolá naspäť.

Boh nás stvoril na svoj obraz a v tom obraze je aj potreba mať spoločenstvo. Cirkev sú ľudia, nie inštitúcia a priateľstvá sú živé. Len sa o ne treba starať. A v týchto dňoch ešte viac ako inokedy.

Teším sa, keď vás opäť uvidím. Zatiaľ ostaňme SPOLU aspoň takto.

Autor: Božena Halmová, 20.3.2020

Komentáre